close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • GRUZJA

 • Gruzja

 •  

   Informacje o kraju


   

  1.1. Położenie geograficzne, ludność, obszar, stolica, języki urzędowe

   

  Gruzja leży na Kaukazie Południowym. Jej powierzchnia wynosi 69,7 tys. km⊃2;, w tym poza kontrolą Tbilisi pozostaje Abchazja - 8,55 tys km2 i Osetia Płd. - 3,9 tys. km2. Gruzja graniczy z Rosją, Azerbejdżanem, Armenią, Turcją. Na zachodzie jest ograniczona Morzem Czarnym. Długość granic to 1969 km (z czego 1660 km to granice lądowe).

   

  Gruzję zamieszkuje 3,7 mln mieszkańców, według wyników spisu powszechnego z listopada 2014. Według jedynych dostępnych pełnych danych spisu powszechnego z 2002 r., 83,8% mieszkańców to Gruzini, 6,5% Azerowie, 5,7% Ormianie, 1,5% Rosjanie.

   

  Stolicą jest Tbilisi, które według oficjalnych danych zamieszkuje ok. 1,2 mln mieszkańców. Wskaźnik urbanizacji wynosi 57%

   

  Językiem urzędowym jest gruziński, zapisywany przy pomocy unikalnego gruzińskiego alfabetu. W oficjalnych i biznesowych kontaktach międzynarodowych najczęściej używany jest j. angielski. Popularny jest także j. rosyjski (głównie wśród starszego pokolenia).

   

  1.2. Warunki klimatyczne

   

  Kraj składa się z dwóch części: wilgotnej, bliżej morza podzwrotnikowej Gruzji Zachodniej oraz bardziej suchej, miejscami stepowej Gruzji Wschodniej. Są one rozdzielone niewysokim pasmem gór Suramskich (Lichskich), które są jednocześnie łącznikiem z Kaukazu z Małym Kaukazem. Górzyste ukształtowanie terenu przekłada się na wyraźną piętrowość klimatu. Między pasmami górskimi rozpościerają się to żyzne niziny, (m.in. Kolchidzka, Alazańska) i równiny (Kartlia).

   

  1.3. Główne bogactwa naturalne

   

  Głównymi bogactwami naturalnymi są zasoby hydroenergetczne, złoża metali nieszlachetnych (gł. mangan) i węgla oraz lasy (ok. 40% powierzchni kraju). Gruzja nie posiada istotnych udokumentowanych złóż węglowodorów, lecz ze względu na położenie geograficzne jest ważnym obszarem tranzytowym ropy i gazu (przede wszystkim z regionu Morza Kaspijskiego).

   

  1.4. System walutowy, kurs i wymiana

   

  Narodową walutą Gruzji jest Gruziński Lari (GEL), 1 lari dzieli się na 100 tetri. Wymiana walut zagranicznych jest możliwa zarówno w bankach jak i w gęstej sieci kantorów. Zgodnie z prawem gruzińskim, nie jest możliwe płacenie w innej walucie niż lari. Kwoty np. wynajmu mieszkań czy wynagrodzeń bywają podawane w dolarach lub euro, jednak rozliczane są w głównie w lari, według aktualnego kursu.

  Jednym z zasadniczych ryzyk makroekonomicznych jest wysoka, wahająca się w okolicach ok 70%  dolaryzacja systemu bankowego.

   

  1.5. Religia

   

  Ponad 80% mieszkańców Gruzji deklaruje przynależność do Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego, około 9% obywateli to muzułmanie, 4% należy do Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, 2% do Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.

   

  1.6. Infrastruktura transportowa (przejścia graniczne, lotniska, porty)

   

  Gruzja ze względu na położenie geograficzne jest ważnym ogniwem korytarza transportowego łączącego Europę i Turcję z Kaukazem Południowym i regionem kaspijskim. Znacząca część transportu w Gruzji, to tranzyt międzynarodowy.

   

  1.6.1. Lotniska

  W Gruzji funkcjonują trzy międzynarodowe lotniska cywilne: Tbilisi, Kutaisi oraz Batumi oraz małe lotniska cywilne w Mestii i Ambrolauri. Z Polski istnieją regularne bezpośrednie połączenia z Warszawy do Tbilisi (PLL LOT) oraz z Warszawy i Katowic (sezonowo) do Kutaisi (Wizz Air). Sezonowo uruchamiane są także rejsy czarterowe do Batumi.

   

  1.6.2 Przejścia drogowe

  Główne przejście graniczne na granicy z Turcją to całodobowe drogowe Sarpi (k. Batumi), kolejne, w zimie otwarte tylko za dnia, działa w Wale (k. Achalcyche) oraz Kartsakhi (k. Ahalkhalaki). Kolejne przejście w okolicach Achalkalaki jest w trakcie budowy. Na granicy z Rosją jedyne działające przejście to przejście drogowe Stepancminda, od 2013 roku dostępne także dla obywateli UE. Na granicy z Azerbejdżanem główne przejście to drogowe i kolejowe to Czerwony Most niedaleko Tbilisi oraz drogowe Lagodechi u podnóża Wielkiego Kaukazu. Główne przejście drogowe i kolejowe na granicy z Armenią to Sadachlo na południe od Tbilisi, istotne jest też przejście drogowe w Dżawachetii. Do przejścia granicznego w okolicach Dmanisi prowadzi droga bita, co ogranicza jego użyteczność. Na granicy administracyjnej z separatystyczną Abchazją działa przejście w okolicy Zugdidi, brak przejść na granicy administracyjnej z separatystycznym Regionem Cchimwali/Płd. Osetią.

   

  1.6.3. Koleje

  Gruzińskie koleje operują na szerokim rozstawie szyn (1520 mm), łączna długość sieci przekracza 1300 km. Główna linia kolejowa łączy porty w Batumi i Poti z Tbilisi i dalej z Armenią i Azerbejdżanem. Od niej odgałęziają się drugorzędne linie, m.in. w kierunku Zugdidi, Achalcyche, Telawi. Przepustowość głównej linii to 28 mln ton rocznie, w ostatnich latach maksymalne przewozy osiągały 21-22 mln ton. W trakcie budowy jest linia Baku-Tbilisi-Kars, która planowo ma być oddana do użytku do końca 2017 r., a jej przepustowość początkowo ma wynosić 6,5 mln ton rocznie. Będzie to pierwsze połączenie kolejowe z Turcją i dalej z Europą. Rozpoczęte są także prace zw. z budową obwodnicy kolejowej Tbilisi i zamknięciem linii przez centrum miasta, jednak przyszłość i ostateczny kształt tego projektu nie jest znany. Linia kolejowa w kierunku Rosji przez separatystyczną Abchazję jest nieczynna, a ze względów politycznych perspektywy jej ponownego uruchomienia są znikome.

   

  1.6.4. Porty

  Na wybrzeżu Morza Czarnego funkcjonują cztery porty: Poti, Batumi, Kulewi i Supsa. W 2014r przeładunek kontenerów w gruzińskich portach wzrósł o 13%, w tym eksport wzrósł aż o 32%, co jest najlepszym wynikiem wśród krajów Morza Czarnego.

  Poti to największy port Gruzji i aktualnie drugi na Morzu Czarnym. Ok. 70% przeładunku trafia do Armenii i Azerbejdżanu. Port obsługuje ładunki sypkie, płynne, kontenery, ro-ro i wagony kolejowe. Terminal kontenerowy obsłużył w 2014 r. 385 tys. TEU. Planowana jest  budowa dwóch głębokowodnych nadbrzeży. Większościowym właścicielem i operatorem portu jest APM Terminals (Maersk).  

  Port w Batumi obsługuje przeładunek ropy, kontenery, ładunki sypkie, wagony kolejowe oraz ruch pasażerski. Terminal naftowy w 2012 przerobił ponad 5 mln ton,  terminal kontenerowy 44 tys TEU. Port należy do kazachskiej spółki KazTransOil. Port pasażerski odprawia ok 180 tys. os. rocznie.

  Na wybrzeżu działają dwa porty naftowe, oba należące do azerskiego SOCARu: Supsa, zaopatrywany przez ropociąg Baku-Supsa oraz Kulewi obsługiwany przez linię kolejową. W Poti także działa terminal paliwowy, jedyny przystosowany do importu, kontrolowany pośrednio przez rosyjską Rosneft’.

  Rozpoczęto także projekt budowy portu głębokowodnego w północnej części wybrzeża (Anaklia).

   

  1.7. Wykaz świąt państwowych

   

  Nowy Rok – 1, 2 stycznia

  Boże Narodzenie – 7 stycznia

  Chrzest Pański – 19 stycznia

  Dzień Matki – 3 marca

  Międzynarodowy Dzień Kobiet – 8 marca

  Wielkanoc – data ruchoma, wyznaczana według kalendarza juliańskiego (prawosławnego)

  Dzień Wspomnienia Zmarłych – data ruchoma, dzień po Wielkanocy

  Dzień przyjęcia Aktu Odzyskania Niepodległości – 9 kwietnia

  Dzień Zwycięstwa – 9 maja

  Dzień Św. Andrzeja – 12 maja

  Dzień Niepodległości – 26 maja

  Dzień Najświętszej Marii Panny – 28 sierpnia

  Mcchetoba – 14 października

  Giorgoba – 23 listopada

   

  System administracyjny


   

  2.1.      System administracyjny

   

  Po reformie konstytucyjnej, która weszła w życie w 2013 r., Gruzja jest demokracją parlamentarną z silną pozycją premiera i reprezentacyjną rolą Prezydenta. Głową Państwa jest Prezydent wybierany w wyborach bezpośrednich na pięcioletnią kadencję. Władzą ustawodawczą jest parlament składający się ze 150 deputowanych wybieranych na czteroletnią kadencję; władzą wykonawczą - rząd powoływany przez parlament.

  Gruzja dzieli się na 9 regionów, dwie autonomiczne republiki – Adżarię i separatystyczną Abchazję oraz miasto wydzielone Tbilisi. Administracyjnie Gruzja dzieli się na 67 prowincji i 11 miast.

   

  2.2.      Struktura administracji gospodarczej

   

  Ministerstwo Gospodarki i Zrównoważonego Rozwoju, któremu podlegają:

  • Narodowa Agencja Zarządzająca Własnością Państwową
  • Agencja Nadawania Cyfrowego
  • Agencja Innowacji i Technologii
  • Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
  • Narodowa Agencja Turystyczna
  • Narodowa Agencja ds. Standardów, Regulacji Technicznych i Metrologii
  • Narodowe Centrum Akredytacji
  • Agencja Transportu Lądowego
  • Agencja Transportu Morskiego
  • Agencja Lotnictwa Cywilnego
  • Państwowa Służba Hydrograficzna
  • Centrum Restrukturyzacji Prywatyzowanych Przedsiębiorstw

   

   

  Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Infrastruktury

  • Fundusz Rozwoju Miejskiego
  • Centrum Inwestycji w Korytarze Transportowe Euroazjatyckie

   

  Ministerstwo Finansów

   

  Ministerstwo Ochrony Środowiska i Rolnictwa

  • Fundusz Rozwoju Wsi
  • Centrum Naukowo-Badawcze
  • Agencja Zarządzania Projektami Rolniczymi
  • Narodowa Agencja Żywności
  • Departament Lasów

   

  Premierowi podlega:

   

  Narodowy Bank Gruzji

  Agencja Konkurencji

   

  Fundusz Partnerstwa, zarządzający spółkami skarbu państwa:

  • Koleje Gruzińskie
  • Korporacja Ropy i Gazu

   

   

   

  Gospodarka


   

  3.1. Ogólna charakterystyka sytuacji gospodarczej

   

  Gruzja jest liderem liberalnych reform gospodarczych w regionie Kaukazu Płd. System regulacyjny oferuje korzystne warunki prowadzenia biznesu, co potwierdzają corocznie wysokie notowania w rankingu Doing Business (9 miejsce w raporcie Doing business 2018 ). Zdecydowane reformy pozwoliły na praktycznie całkowite wyeliminowanie drobnej korupcji.

  Produkt krajowy brutto w 2016 r. wyniósł 14,3 mld USD i wzrósł o 2,7% r/r (w 2015 r. o 2,9%.). Wzrost gospodarczy za  okres I-X 2017 r/r. wyniósł 4,8%.

   

  Gruzja od kilku lat odnotowuje negatywny bilans handlu, w 2016 r. wyniósł on 5,13 mld USD co stanowi 54% obrotów handlu zagranicznego. Ta luka w bilansie płatniczym jest częściowo równoważona przez przelewy od migrantów zarobkowych, napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (w 2015 r. 1,65 mld USD), a także kredyty i granty od międzynarodowych instytucji oraz poprzez wpływy z turystyki przyjazdowej.

   

  Wskaźnik inflacji za 2016 r. wyniósł 2,1%.

  Za grudzień 2017 r/r wskaźnik inflacji wyniósł 6,7%, osiągając wzrost w obszarach: żywności i napojów bezalkoholowych o 7,3%, napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych o 17,5 %, opłat za czynsz, dostawy mediów o 2,0%, usług zdrowotnych o 8,1%, usług transportowych o 14,9%, edukacyjnych o 1,3%, restauracyjnych i hotelowych o 3,4%, mebli, wyposażenia i konserwacji mieszkań o 3,7%, innych towarów i usług o 3,7%. Ceny spadły w sektorach: usług telekomunikacyjnych o 0,7%, odzieży i obuwia o 2,0%. Budżet Gruzji na 2018 r. zakłada cel inflacyjny na poziomie 3,5%.

   

  Średnia płaca miesięczna w  III kw.  2017 r. w sektorze biznesowym wyniosła 472,5 USD (wzrost o 15,12 USD wobec II kw. 2017).

   

   

  3.2. Główne wskaźniki ekonomiczne Gruzji

   

   

  2010

  2011

  2012

  2013

  2014

  2015

  2016

  PKB (mld USD)

  11,6

  14,4

  15,8

  16,2

  16,5

  14,0

  14,3

  wzrost PKB (%)

  6,2

  7,2

  6,4

  3,4

  4,6

  2,9

  2,7

  PKB per capita
  (tys. USD)

  2,6

  3,2

  3,5

  3,6

  3,7

  3,8

  3,9

  Inflacja (%)

  11,2

  2,0

  -1,4

  2,4

  2,0

  4,9

  2,1

  Ludność (mln)

  4,44

  4,47

  4,50

  4,48

  4,49

  3,73

  3,73

   

   

  Struktura gruzińskiego PKB:

  • Handel 16,6%
  • Przemysł 16,5%
  • Transport 10,7%
  • Administracja publiczna 9,3%
  • Rolnictwo i łowiectwo 9,2%
  • Budownictwo 8,0%
  • Nieruchomości 6,6%
  • Opieka zdrowotna i socjalna 6,0%
  • Inne sektory 17,2%

    

    

  3.3. Międzynarodowa współpraca handlowa Gruzji

   

  Handel zagraniczny Gruzji w mld USD

   

   

  2010

  2011

  2012

  2013

  2014

  2015

  2016

  Eksport

  1,68

  2,19

  2,38

  2,91

  2,86

  2,20

  2,11

  Import

  5,26

  7,06

  8,04

  8,01

  8,60

  7,29

  7,24

  Obroty

  6,94

  9,25

  10,42

  10,92

  11,46

  9,49

  9,35

  Saldo

  -3,58

  -4,87

  -5,66

  -5,10

  -5,74

  -5,09

  -5,13

   

  Obroty handlu zagranicznego Gruzji w 2016 r/r spadły o 0,1 % do 9,35 mld USD. Wartość importu spadła o 0,6% do 7,236 mld USD. Wartość eksportu spadła o 0,4% do 2,114 mld USD. Deficyt HZ GE wyniósł 5,122 mld USD.

   

  Obroty z UE w 2016 r/r spadły o 12% do 2,79 mld USD (30% obrotów GE), w tym export o 12% do 571 mln USD (27% eksportu GE), import o 14% do 2,2 mld USD (30% importu GE). W 2016r/r. obroty z krajami WNP spadły o 3,5% do 2,7 mld USD (29% obrotów GE), w tym eksport spadł o 12% do 739 mln USD (35% eksportu GE), import wzrósł o 0,5% do 1,98 mld USD (27% importu GE). Główni partnerzy handlowi GE: TR, RU, AZ, CN,AM, UA, DE, BG, USA

   

  Główni partnerzy handlowi GE w 2016 r. w eksporcie: RU 9 % (udziału całkowitego eksportu GE), TR 8,2%, CN 8,0%, BG 7,9%, AZ 7,3%, AM 7,1%,; w imporcie – TR 18,6% (udziału całkowitego importu GE), RU 9,3%, CN 7,6%, AZ 6,8%, DE 5,8%. 

   

  Główne towary eksportu GE (udział w %): rudy miedzi 14,7%, orzechy 8,5%, żelazostopy 8%, samochody używane 7,8%, wino 5,4%, leki 5%, wyroby spirytusowe 4,3%, złoto 3,8%, wody mineralne 3,8%, nawozy 3,1%, odzież 1,8%.

   

  Główne towary importu GE w 2016 r. (udział w %): paliwa ropopochodne 8,6%, samochody 6,6%, gaz 4,4%, leki 3,8%, rudy miedzi 3,4%, sprzęt telekomunikacyjny 2,4%, papierosy 1,4%, konstrukcje stalowe i metalowe 1,3%, pszenica 1,2%.

   

  Za okres I-XI 2017 r. :

  Eksport Gruzji wyniósł 2,4 mld USD i wzrósł o 27%. W ww. okresie wartość importu GE wyniosła 7,1 mld USD i wzrosła o 9%. Ogółem obroty handlu zagranicznego GE wzrosły o 13% r/r. i wyniosły 9,5 mld USD. Wyniki GE HZ za 11 m-cy 2017 r.  wskazują jednak na utrzymujący się stan importochłonności gospodarki (wysoki deficyt handlowy 4,7 mld USD sięgający 50% obrotów HZ GE).

   

  Obroty handlowe z UE (26,8% ogółu obrotów GE) za 11 m-cy 2017 r. wyniosły 2,6 mld USD (wzrost o 3% r/r), w tym export wzrósł o 12,8% do 580 mln USD (23,8% eksportu GE), import wzrósł o 0,5% do 1,99 mld USD (27,9% importu GE). W bilansie handlowym z UE dominował import (30% deficytu GE pochodzi z UE).

   

  Jednocześnie nastąpił dynamiczny wzrost o 30,6% r/r obrotów handlowych z WNP (32,7% ogółu obrotów GE), których wartość wyniosła 3,13 mld USD, w tym eksport wzrósł o 56,5% do 1 mld USD (42,2% eksportu GE), import wzrósł o 20,8% do 2,1 mld USD (27,9% importu GE). Udział państw WNP w deficycie handlowym GE wyniósł 22,8%.

   

  Główni partnerzy handlowi GE; w eksporcie - RU 14,6% (udziału całkowitego eksportu GE), AZ 9,1%; TR 9,1%, CN 7,9%, AM 7,7%, BG 6,5%, USA 6,5%, UA, 4,4%, IR 2,8%, IT 2,7%, w imporcie –TR 17,1%, (udziału całkowitego importu GE), RU 9,8%, CN 9,0%, AZ 7,3%, UA 5,6%, DE 5,6%, AM 3,6%, USA 3,3%, IT 2,7%, Ro 2,4%.

   

  Główne towary eksportu GE (udział w %): rudy miedzi i koncentraty 15,5%, żelazostopy 11,7%, samochody używane 8,1%, wino 6,4%, leki 5,2%, wyroby spirytusowe 4,4%, orzechy 3,1%, nawozy 2,9%, złoto 2,7%, inne-36,4%. Główne towary importu GE (udział w %): paliwa ropopochodne 8,7%, samochody 5,8%, leki 4,4%, rudy miedzi i koncentraty 4,3%, gaz 4,1%, sprzęt telekomunikacyjny 2,5%, pszenica i meslin 1,9%. papierosy 1,2%, maszyny przetwarzania danych 1,2%, pojazdy ciężarowe 0,9%, inne 65,5%.  

   

  3.4. Zagraniczne inwestycje w Gruzji

   

  Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w 2016 r. wyniósł 1645,4 mln USD (wzrost o 5% r/r).

   

  Kraje największych inwestycji: Azerbejdżan 578 mln USD, Turcja 272 mln USD, Wielka Brytania 121 mln USD, Holandia 95 mln USD,  Czechy 93 mln USD,  Luksemburg 79 mln USD, Panama 78 mln USD, USA 45 mln USD, Cypr 38 mln USD.

   

  Sektory inwestycji wg udziału: transport i łączność 39%, energetyczny 12%, budowlany 10%, finansowy 8%, produkcji 7%, hotele i restauracje7%, nieruchomości 4%, inne 12%.

   

  Wartość napływu inwestycji zagranicznych  za trzy kwartały 2017 r. wyniosła 1,35 mld USD (wzrost o 2,9% r/r), z czego z UE napłynęły inwestycje o wartości 447,7 mln USD, z WNP o wartości 462,8 mln USD. Kraje największych inwestycji: Azerbejdżan 378,3 mln USD, Turcja 259,2 mln USD, W. Brytania 175 mln USD, Holandia 133,3 mln USD, USA 52,6 mln USD, Chiny 35,5 mln USD, Czechy 33,8 mln USD, Rosja 17,7 mln USD, Korea Płd. 12,4 mln USD.

   

  Dwustronna współpraca gospodarcza


   

    4.1.    Wymiana handlowa z Polską

         

  Suma obrotów towarowych między Polską i Gruzją w 2016 r. (wg danych MR RP) wyniosła 126,1 mln USD (spadek o 3,5% r/r). Eksport PL do GE wyniósł 113,6 mln USD (wzrost o 31% r/r), import PL z GE wyniósł 12,5 mln USD (spadek o 70% r/r). Saldo obrotów HZ PL z GE wyniosło 101,1 mln USD.

   

  Główne grupy towarowe w eksporcie Polski do Gruzji w 2016 r. (udział w %): wyroby przemysłu chemicznego 31% (wzrost wartości o 4%), przemysłu elektromaszynowego 26% (wzrost o 46%), artykuły rolno-spożywcze 25% (wzrost o 91% r/r), wyroby przemysłu drzewno-papierniczego 2,8 % (wzrost o 12%) wyroby ceramiczne 2% (wzrost o 99%), przemysłu lekkiego 1,6% (wzrost o 46% r/r).wyroby różne 17,8% (spadek o 2%).

   

  Główne grupy towarowe w imporcie Polski z Gruzji w 2016 r.  (udział w %): artykuły rolno-spożywcze 60% (spadek wartości o 9%), wyroby ceramiczne 17,6% (spadek o 69%), przemysłu lekkiego 45,1% (wzrost o 92%), wyroby przemysłu elektromaszynowego 4,8% (wzrost o 17%). przemysłu chemicznego 4,1% (spadek o 98%), produkty mineralne 3,9% (wzrost o 134%),  wyroby przemysłu drzewno-papierniczego 0,5% (spadek o 96%).

   

  Suma obrotów towarowych między Polską i Gruzją za okres I-X 2017 wyniosła 136,8 mln USD (wzrost o 44% r/r),przy czym dominował w nich polski eksport do Gruzji, który wyniósł 117,6 mln USD (wzrost o 38% r/r), wartość import PL z GE wyniosła 9,4 mln USD (wzrost o 104% r/r).

   

  Główne grupy towarowe w eksporcie Polski do Gruzji (udział w %): przemysłu elektromaszynowego 31,2% (wzrost o 115%), wyroby przemysłu chemicznego 28,8% (wzrost wartości o 20%), artykuły rolno-spożywcze 23,2% (wzrost o 17% r/r), , metalurgiczne 6,1% (wzrost o 33%), wyroby różne 4% (wzrost o 7%), przemysłu drzewno-papierniczego 2,7% (wzrost o 14%), ceramiczne 2,2% (wzrost o 1%), przemysłu lekkiego 1,7% (wzrost o 25% r/r).

   

  Główne grupy towarowe w imporcie Polski z Gruzji (udział w %): wyroby przemysłu chemicznego 39,3% (wzrost wartości o 1444% r/r), artykuły rolno-spożywcze 39,2% (wzrost o 28%), wyroby metalurgiczne 9,5% (wzrost o 291%), wyroby przemysłu lekkiego 7,7% (wzrost o 165%), wyroby przemysłu elektromaszynowego 4,2% (wzrost o 74%), skóry 0,1% (wzrost o 87%), przemysłu drzewno-papierniczego 0,1% (wzrost o 78%)

   

  4.2.      Polskie inwestycje w Gruzji

   

  Polskie bezpośrednie inwestycje w Gruzji w latach 2010-2016– dane Urzędu Statystycznego Gruzji (w tys. USD).

   

  2010

  2011

  2012

  2013

  2014

  2015

  2016

  53

  152

  -14

  1 364

  379

  1 162

  1 483

   

  Napływ polskich BIZ dotyczy sektorów: nieruchomości, produkcji, budownictwa, rolnictwa, usług informatycznych, turystycznych, hotelowo-restauracyjnych.

   

   

  4.3.      Gospodarcze umowy dwustronne

   

  Umowy regulujące polsko-gruzińską współpracę gospodarczą:

   

  • Umowa o partnerstwie i współpracy między Wspólnotami Europejskimi i ich krajami członkowskimi, z jednej strony, a Gruzją, z drugiej strony, sporządzona w Luksemburgu dnia 22 kwietnia 1996 r.
  • Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Gruzji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania
   w  zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisana w Warszawie dnia 5 listopada
   1999 r.
  • Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Gruzji o współpracy gospodarczej, podpisana w dniu 5 listopada 2007 r. w Warszawie.
  • Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Gruzji o cywilnym transporcie lotniczym, podpisana w Warszawie dnia 26 listopada 2010 r.
  • Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Gruzji o transporcie morskim, podpisana w Tbilisi dnia 12 listopada 2013 r.
  • Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Gruzji o międzynarodowych przewozach drogowych, podpisana w Tbilisi dnia 12 listopada 2013 r.
  • Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Gruzji o współpracy w dziedzinie turystyki, podpisana w dniu 3 czerwca 2013 r. w Warszawie.
  • Układ o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Gruzją, z drugiej strony, sporządzony w Brukseli dnia 27 czerwca 2014 r.

   

  Podstawowym instrumentem administracyjnym monitorującym i promującym rozwój polsko-gruzińskiej współpracy gospodarczej jest Polsko-Gruzińska Międzyrządowa Komisja ds. Współpracy Gospodarczej powołana w 2010 r. Ostatnie posiedzenie Komisji odbyło się
  w dniu 02.07.2014 r. w Warszawie.

   

   

  4.4.      Współpraca regionalna

   

  Aktualnie obowiązują następujące polsko-gruzińskie umowy i listy intencyjne o współpracy na szczeblu regionalnym i samorządowym:

   

  •          Batumi – Szczecin (brak szczegółów)

  •          Batumi – Trójmiasto (brak szczegółów)

  •          Borżomi – Żywiec od 2011 r.

  •          Gori – Białystok od 2013 r.

  •          Gori – Sosnowiec od 2013 r.

  •          Gurdżaani – Dębica od 2009 r.

  •          Kutaisi – Poznań od 2009 r.

  •          Mccheta – Giżycko – Troki od 2014 r.

  •          Powiat Sztumski – Powiat Telawski od 2010 r.

  •          Rustawi – Gdynia – 2010 r.

  •          Rustawi – Gdynia od 2010 r.

  •          Rustawi – Łódź od 1995 r.

  •          Rustawi – Płock od 2011 r.

  •          Tbilisi – Kraków od 2009 r.

  •          Tbilisi – Lublin – 2012 r.

  •          Tbilisi – Lublin od 2012 r.

  •          Tbilisi – Warszawa od 2007 r.

  •          Khoni – Andrychów od 2017 r.

  •          Martwili – Odolanów od 2017 r.

   

   

   

  Dostęp do rynku


   

  5.1.      Dostęp do rynku dla polskich towarów i usług (bariery)

   

  Od rozpoczęcia stosowania 1 września 2014 umowy o pogłębionej i wszechstronnej strefie wolnego handlu cła na produkty wyprodukowane w UE wynoszą 0%.

   

  Barierą dla polskich produktów w Gruzji są kwestie transportowe. Najpopularniejsze jest połączenie drogowe przez Turcję, mimo długiej trasy. Krótsze połączenie drogowe przez Białoruś/Ukrainę i Rosję jest utrudnione ze względów biurokratycznych, wizowych i bezpieczeństwa. Nie ma prostego połączenia kolejowego, a transport morski przez Morze Czarne, z uwagi na nieregularne kursowanie promów i ich cenę nie jest konkurencyjny.

   

  5.2. Dostęp do rynku pracy. Świadczenie usług i zatrudnianie obywateli RP

   

  Obywateli RP mogą wjeżdżać do Gruzji bez wiz. Przy dłuższym pobycie należy uzyskać wizę i zezwolenie na pobyt. Dokładniejsze informacje są dostępne w zakładce „Informacje konsularne” strony Ambasady RP Tbilisi http://tbilisi.msz.gov.pl/.

   

  5.3. Formy prawne dla prowadzenia działalności gospodarczej:

   

  Procedury związane z rozpoczęciem działalności gospodarczej są proste i przejrzyste. Wszystkie formalności można załatwić w ciągu dwóch dni.

   

  • Indywidualna działalność gospodarcza

  Jest to najprostsza i najtańsza forma prowadzenia działalności gospodarczej. Prowadzące działalność gospodarczą osoby fizyczne działają we własnym imieniu w stosunkach prawnych, ponosząc osobistą odpowiedzialność za zobowiązania; prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej wymaga m.in. prowadzenia ksiąg rachunkowych.

   

  • Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

  Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych form prowadzenia działalności gospodarczej w Gruzji. Odpowiedzialność spółki z o.o. przed wierzycielami jest ograniczona do jej majątku, a więc wspólnicy nie są osobiście odpowiedzialni za jej zobowiązania. Kapitał spółki podzielony jest na udziały. Nie ma prawnego wymogu minimalnej lub maksymalnej kwoty kapitału zakładowego.

   

  • Spółka cywilna

  Wspólnikami są osoby fizyczne, które są odpowiedzialne przed wierzycielami jako dłużnicy solidarni.

   

  • Spółka komandytowa

  Wspólnikami mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne; dzielą się na komandytariuszy i komplementariuszy. Odpowiedzialność komandytariuszy przed wierzycielami jest ograniczona do wysokości sumy komandytowej, podczas gdy komplementariusze odpowiadają za zobowiązania spółki całym swym majątkiem.

   

  • Spółka akcyjna

  Spółkami akcyjnymi są zazwyczaj przedsiębiorstwa o dużym kapitale, choć nie istnieje dla tego faktu żaden wymóg prawny. W Gruzji, niektóre rodzaje przedsiębiorstw, takie jak banki i towarzystwa ubezpieczeniowe, są prawnie zobowiązane do posiadania tej formy organizacyjno-prawnej. Kapitał spółki dzieli się na akcje o równej wartości nominalnej.

   

  • Spółdzielnia

  Spółdzielnia opiera się na aktywności zawodowej swoich członków na rzecz zaspokojenia ich interesów (nie musi to być jednak zysk). Spółdzielnia jest odpowiedzialna za zobowiązania wobec wierzycieli tylko z własnego majątku.

   

  • Oddział przedsiębiorstwa zagranicznego

  Oddział znajduje się i działa poza miejscem rejestracji swego przedsiębiorstwa założycielskiego. Nie posiada odrębnej osobowości prawnej; działa zgodnie z uprawnieniami delegowanymi przez przedsiębiorstwo założycielskie. Utworzenie oddziału nie wymaga żadnych inwestycji kapitałowych, musi być on jednak zarejestrowany w Narodowej Agencji Rejestru Publicznego. Rejestracja wymaga złożenia przez przedsiębiorstwo założycielskie wniosku wraz z poświadczoną notarialnie decyzją przedsiębiorstwa o powołaniu dyrektora nowego oddziału.

   

  • Przedstawicielstwo

  Przedstawicielstwo ma formę podobną do oddziału - również znajduje się i działa poza miejscem rejestracji przedsiębiorstwa założycielskiego i nie posiada odrębnej osobowości prawnej. Podobnie jak oddział, działa zgodnie z uprawnieniami delegowanymi przez przedsiębiorstwo założycielskie. Posiada ono jednak uprawnienia do reprezentowania i obrony interesów przedsiębiorstwa założycielskiego ponad wykonywanie funkcji oddziału.

   

   

  Dla przyciągnięcia inwestorów zagranicznych, wprowadzono możliwość tworzenia (przez władze lub na wniosek przedsiębiorcy) Wolnych Stref Przemysłowych (WSP). Podstawowe przywileje funkcjonujących w WSP zagranicznych inwestorów to m.in.:

  - Zwolnienie z podatku dochodowego od osób prawnych

  - Umożliwienie prowadzenia rozliczeń między przedsiębiorstwami działającymi w WSP dowolnej walucie

  - Uproszczenie zasad uzyskiwania licencji i zezwoleń

  - Import towarów zagranicznych i wszelka działalność wykonywana wewnątrz strefy nie podlegają opodatkowaniu VAT

  - Odsetki i dywidendy wypłacane przez międzynarodowe przedsiębiorstwa nie są opodatkowane i nie są uwzględniane w przychodach brutto odbiorców

  - Międzynarodowe przedsiębiorstwa są zwolnione z obowiązku odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych na wynagrodzenia dla swych pracowników

  - Dostawa towarów/usług między przedsiębiorstwami działającymi w WSP jest zwolniona z podatku VAT

  - Nieruchomości międzynarodowych przedsiębiorstw, w tym grunty położone w WSP są zwolnione z podatku od nieruchomości

  - Międzynarodowe przedsiębiorstwa podlegają ogólnemu zwolnieniu z podatku VAT i mają prawo żądać zwrotu podatku naliczonego

   

  5.4. System podatkowy

   

  Podatek dochodowy PIT wynosi 20%.

  Podatek CIT wynosi 15%.

  Jedyna stawka VAT wynosi 18%.

   

  5.5. Nabywanie i wynajem nieruchomości

   

  Proces nabywania i wynajmowania nieruchomości w Gruzji jest liberalny. Obcokrajowcy mają prawo do zakupu i wynajmu nieruchomości pozarolniczych.

  Ze względu na brak jednolitego systemu rejestracji własności nieruchomości, zarówno przy wynajmie, jak i zakupie nieruchomości zaleca się korzystanie z usług agencji pośrednictwa i/lub prawnika, którzy sprawdzają stan prawny nieruchomości przed podpisaniem umowy. Samą umowę sporządza i podpisuje się u notariusza. Następnie dokumenty rejestrowane są w centralnym rejestrze właściwym dla danego regionu.

   

  5.6. System zamówień publicznych

   

  Cała gruzińska administracja i spółki karbu państwa są zobowiązane do używania centralnego systemu zamówień elektronicznych prowadzonego przez Agencję Zamówień Publicznych:

  https://tenders.procurement.gov.ge/login.php?lang=en (uwaga, bywają problemy z kompatybilnością przeglądarki).

   

  Przetargi są rozstrzygane wg. kryterium najniższej ceny.

   

  Choć system jest jednym z najnowocześniejszych na świecie, problemem pozostaje prawna możliwość wyłączenia konkretnych postępowań z procedury przetargowej – w 2012 r. dotyczyło to prawie połowy wartości zamówień publicznych, w szczególności spółek skarbu państwa i Ministerstwa Obrony.

   

  Przetargi finansowane przez zagranicznych donatorów, takich jak Bank Światowy, EBI, ADB odbywają się według zasad tych instytucji, nie według prawa gruzińskiego. Informacje o tych przetargach można uzyskać na wyżej wymienionej stronie Agencji Zamówień Publicznych, na stronach instytucji finansujących oraz na stronach instytucji realizujących projekty, z których najważniejsze to :

  Road Department www.georoad.ge (zakładka „Tenders”)

  Municipal Development Fund www.mdf.org.ge (zakładka „Tenders”)

   

  Sporo informacji o przetargach, np. zestawienie największych zamawiających i największych dostawców, można zdobyć korzystając z serwisu prowadzonego przez Transparency International: http://tendermonitor.ge/en

   

  5.7. Ochrona własności przemysłowej i intelektualnej

   

  W Gruzji istnieje Narodowe Centrum Własności Intelektualnej (Sakpatenti). Jest to ciało konstytucyjne, lecz nie finansowane przez budżet państwa. Jest całkowicie zależne od własnych funduszy. Jego domeną są sprawy patentowe. Rejestracja marki jest ważna przez 10 lat.

   

  Aby otrzymać patent w Gruzji, wynalazca musi wypełnić wniosek w Narodowym Centrum Własności Intelektualnej. To zaś rozpoczyna długą procedurę rejestracji. Urząd konsultuje się z gruzińską i międzynarodową bazą danych, by sprawdzić, czy dany wynalazek nie był już wcześniej zarejestrowany. Potem analizuje dane, by sprawdzić, czy inna osoba nie opisała podobnego wynalazku. Następnie w biuletynie urzędu publikuje się opis wynalazku i czeka kolejne trzy miesiące. W tym czasie zainteresowane strony mogą zgłosić swoje zastrzeżenia. Dopiero po tej procedurze urząd może podjąć ostateczną decyzję o wydaniu patentu, który jest ważny przez 20 lat. Kiedy wygaśnie, każdy może wykorzystać wynalazek bez naruszania prawa.

   

  Według szacunków firm zajmujących się rynkiem IT, zdecydowana większość oprogramowania wykorzystywanego w Gruzji jest nielegalna.

   

  Przydatne linki i kontakty


   

  6.1. Administracja

   

  Ministerstwo Gospodarki i Zrównoważonego Rozwoju www.economy.ge  www.energy.gov.ge

  Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Infrastruktury www.mrdi.gov.ge

  Ministerstwo Finansów www.mof.ge

  Ministerstwo Ochrony Środowiska i Rolnictwa www.moa.gov.ge

  Ministerstwo Sprawiedliwości www.justice.gov.ge

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych www.mfa.gov.ge

  Narodowy Bank Gruzji www.nbg.gov.ge

  Służba Celna i Podatkowa: www.rs.ge

  Narodowe Biuro Statystyki www.geostat.ge

  Narodowa Agencja Inwestycyjna www.investingeorgia.org

   

  6.2. Prasa ekonomiczna

  Business Time Georgia www.btime.ge   

  Investor.ge http://investor.ge

   

  6.3. Informatory

  Poradniki typu „Doing Business in…” dot. warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Gruzji można znaleźć na stronach szeregu firm prawniczych i konsultingowych. Poniżej lista wybranych stron, z których da się znaleźć aktualne wydania:

  BDO Legal http://bdo.ge/site/publications/tax.php

  Grant Thornton http://grantthornton.ge/en/publications/doing_business_in_georgia

  KPMG www.kpmg.com/ge/en/pages/default.aspx

  PWC www.pwc.com/ge

   

   

  6.4 Inne

  International Chamber of Commerce Georgia www.icc.ge

  Eu-Georgia Business Council www.eugbc.net

  Amerykańska Izba Gospodarcza w Gruzji www.amcham.ge

  Gruzińskie Stowarzyszenie Małego i Średniego Biznesu www.gsmea.ge

  Bank Światowy – Gruzja www.worldbank.org/en/country/georgia

  ExpoGeorgia, najważniejszy organizator targów w Gruzji: www.expogeorgia.ge

  15 maja 2014 (ostatnia aktualizacja: 12 stycznia 2018)

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: